Niekoľko praktických rád k nákupu perál

Darovat perlu 

 

Pri výbere perál sa zamyslite nad ich farbou, zvážte či sa hodí k odtieňu vašej pleti, vlasov, očí a zubov. Všeobecne Európanky túži po snehovo bielych perlách, ktoré ale môžu byť niekedy nemilosrdné k bledé pleti či tónu zubnej skloviny. Aziatky, ženy perál znalých, si na perlách cení predovšetkým farebných odleskov.

   
Myslite tiež na šaty, ku ktorým chcete perly nosiť. K bielemu goliera či svadobným šatám určite oceníte perly snehovo biele, k čiernym večerným šatám urobia dobre vašej pleti perly smotanovej. V odtieňoch ružovej budete pôsobiť veľmi nežne a žensky. Čierne perly sú zvodné a odvážne.

  
Váhate chcete či zvoliť perly morské či sladkovodné, tak majte na pamäti, že sladkovodné perly sú obvykle tvorené perleťou až do jadra a perly morské majú perleťový korálik obalený relatívne tenkou vrstvou perlete u Akoya perál to býva 0,2-0,7 mm u tahitských perál by to malo byť minimálne 0,8 mm. To v praxi znamená, že sladkovodné perly a tahitské perly budú odolnejšie než perly Akoya čo sa týka námahy pri denodenním nosení a odolnosti proti poškriabaniu. Z rovnakého dôvodu môžu niekedy byť sladkovodné perly navlečené len na oceľovom lanku a pri nosení im to do určitej miery až tak neuškodí, ale u morských Akoya perál by to perlám nesvedčilo, prodřely by sa na jadro. Preto venujte pozornosť tomu na čo sú aké perly navlečené alebo uviazané.
 

A v neposlednom rade pozor na uzáver, mal by byť trvanlivý, nemal by spôsobovať alergie a mal by dobre držať. Klasické karabínky možno doplniť ADJUST, ktorá vám urobí zapínanie náhrdelníka pohodlnejšie umožní náhrdelník predĺžiť a ak má na konci ešte háčik alebo perový krúžok, možno ju zapnúť ako poistku proti skĺznutiu náhrdelníka. Alternatívou sú ozdobné uzávery alebo uzávery imitujúce perlu - tzv. Balóniky, ktoré majú v sebe háčik a aj keď sa snáď rozopnú, nezkĺzne tak ľahko z krku. Pre tých z nás, ktoré klasická zapínanie obťažujú, existujú pohodlné uzávery magnetické alebo americkej zapínanie na očko a kotvu. U uzáverov chcite vždy poznať materiál a jeho povrchovú úpravu. Pozlátený alebo rhodiovaný uzáver môže byť strieborný, ale tiež len medený a keď sa povrchová úprava zotrie, mohol by vám robiť problémy a potom by bolo náhrdelník treba previazať. Ku drahším náhrdelníkom je zvykom dávať aj drahšie uzávery zlaté či paládiové - uzáver by ma byť "sladkú čerešničkou na torte."

 

  
Pozor, prosím rešpektujte autorské práva - tento text je majetkom Perlomatu a žiadna jeho časť ani celok nesmú byť publikované alebo šírené bez súhlasu autora. Ďakujeme.


Zákazník
neprihlásený