Katalóg tovaru

Ako dobre vybrať perly?

Poradíme Vám ako dobre vybrať perly

 Jak dobře vybrat perly

 

 Perly sú vďačný šperk, ktorý sa hodí ku každej príležitosti. S perlami nikdy nebudete "overdressed", hravo sa prispôsobí Vášmu osobnému štýlu. Trh s perlami je bohatý a je možné vybrať krásny šperk v každej cenovej relácii pre Váš individuálny rozpočet.

  
Aby Vám perly robili dlho radosť pri každom nosení, je potrebné, aby ste si premysleli, aký druh perál v akej cenovej relácii hľadáte. Trochu sa okolo seba rozhliadnite. Nie je tak ťažké získať cit pre to, čo robí perly dobrými perlami.

  
Pri nákupe potrebujete ako prvý vedieť, či sa jedná o perly umelé alebo pravé. Ďalej musíte mať jasno v tom, či sú perly prírodné (divoké) alebo perly kultivované (pestované). Väčšina súčasného trhu s perlami ponúka kultivované perly a tým sa aj v tomto radcovi budeme ďalej venovať.

  
Pri hodnotení kvality perál sa bežne používa niekoľko základných kritérií podľa ktorých sa perly dajú posudzovať. K týmto základným parametrom patria: lesk a odlesky, ktoré určuje hrúbka a kvalita perleťové vrstvy, ďalej kvalita povrchu, tvar, farba, veľkosť a prípadné šperkárske spracovanie surových perál ako sú bielenie, farbenie alebo leštenie. Výslednú hodnotu šperku potom korunuje jeho kvalitné spracovanie, vyviazanie náhrdelníka klasickou perlovú metódou a úlohu zohráva aj použitie kvalitných uzáverov, ktoré sú trvanlivé, pohodlne sa zapínajú a bezpečne drží. Všetky tieto parametre možno porovnávať a hodnotiť ako u sladkovodných tak u morských perál. A nech už bude Váš výber akýkoľvek, dobré alebo zlé perly nájdete medzi všetkými perlami, nech sladkovodnými alebo morskými. Vyberajte preto pozorne. Majte na pamäti, že vyberáte šperk a preto sa pozerajte po kvalite.

 

Porovnávajte faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu

Prvá dôležitá vec pri výbere perál je lesk a farebné odlesky. Toto sú aspekty, ktoré robia perly perlami. Intenzívny lesk s odleskami odsunie všetky ostatné drobné nedokonalosti do pozadia. V tejto chvíli je možno dobré vysvetliť rozdiel v termínoch lesk (lesk) a odlesky (Overtone, orient). Leskom sa rozumie to ako veľmi je povrch "lesklý" a ako ostré odrazy sa vykreslí v každej jednotlivej perle. Odlesky sú farebné - dúhové odlesky v základnej farbe perlete a sú ukazovateľom kvality perál a hĺbky perlete. Perly s odleskami sú výrazne viac cenené, pretože táto skutočnosť ukazuje, že perly majú kvalitné a hlbší perleťovou vrstvu. Napríklad biele perly môžu mať ružové a modré odlesky. Čierne perly môžu byť s odleskami do modro-zelena a do červenej a podobne.

Ďalej starostlivo porovnajte kvalitu podľa ďalších faktorov. Sledujte farbu a prefarbenie jednotlivých perál v náhrdelníku, porovnajte čistotu a hladkosť povrchu. Sledujte vyrovnanosť tvaru a v ideálnom prípade guľatosť perál. Dôležitá je tiež veľkosť perál. Všeobecne vzaté hladké a väčšie guľaté alebo takmer guľaté perly sú cennejšie než menšie s nedokonalosťami povrchu a ako perly elipsovité, vajcovité či barokový. U barokových perál potom ale tvorí výnimku veľké krásne a jedinečne tvarované kusy, to je ale na samostatné rozprávanie.

Preto, aby ste získali do oka schopnosť vidieť jednotlivé rozdiely v kvalite, porovnávajte rovnakú základnú dĺžku náhrdelníku s perlami rovnakej veľkosti vo viacerých cenových kategóriách, pretože tak bude rozdiel v cene zodpovedať rozdielu v kvalite.
To Vám pomôže ujasniť si rozdiely a správne vyhodnotiť to, čo je pre vás dôležité.Pozor, prosím rešpektujte autorské práva - tento text je majetkom Perlomatu a žiadna jeho časť ani celok nesmú byť publikované alebo šírené bez súhlasu autora. Ďakujeme..