Sladkovodné perlorodky sú schopné pojať aj desať zárodkov z cudzej tkaniva a ukladanie perlete na ne prebieha rýchlejšie, než tomu je v morskej perlorodce. Pri morských perál pojme perlorodky vždy iba jednu perlu a to v maximálne dvoch cykloch po sebe. Ďalším limitujúcim kritériom je tiež oblasť chovu, lokalít kde môžu žiť morské perlorodky je na Zemi menej, než oblastí kde možno chovať sladkovodné perlorodky. Zároveň je podnikanie v chove morských perál oveľa viac rizikové kvôli možným nepriaznivým poveternostným vplyvom. Preto je sladkovodných perál na trhu viac a to má vplyv na ich cenu.
Na druhú stranu sladkovodné perly rastú "od nuly" v perlorodce a tak je veľká šanca, že vznikne perla oválna alebo kvapkovitá a zostaviť náhrdelník z naozaj okrúhlych sladkovodných perál vyžaduje prebrať tisíce perál nedokonale tvarovaných.
Kvôli predchádzajúcim uvedeným faktom sú morské perly všeobecne považované za luxusnejšie tovary ako perly sladkovodné. Tam, kde ceny sladkovodných perál končí, často len začínajú ceny perál morských.
To v sebe tiež nesie paradox, že položíme ak vedľa seba náušnice za rovnaké peniaze zo sladkovodných perál a z morských perál, kvalita sladkovodných perál bude vyššia.
Pozor, prosím rešpektujte autorské práva - tento text je majetkom Perlomatu a žiadna jeho časť ani celok nesmú byť publikované alebo šírené bez súhlasu autora. Ďakujeme.