Katalóg tovaru

Hodnotenie kvality perál

Kritéria pro hodnecenie jakosti

Medzi predajcovia perál a perlových šperkov existujú medzinárodne uznávanej klasifikácie, ktoré zohľadňujú hlavné charakteristiky perál.

 

SLADKOVODNÉ A AKOYA PERLY

 

V rámci tejto klasifikácie delíme sladkovodné a Akoya perly podľa kvality na A-AAA nasledovne:

 

Charakteristika

A

AA

AAA

Tvar

vejčité

lehce vejčité-téměř kulaté

kulaté

Lesk

sametový lesk

hedvábný lesk

zářivý lesk

Povrch

méně než 75% bez vad

75-95% bez vad

>95% bez vad

Tloušťka perleti (u akoya perel)

0.2mm a méně

do 0.5mm

0.5 mm a více

Podobnost perel na šňůře

dobrá

velmi dobrá

vysoká

 

Najvyššiu hodnotu majú teda také sladkovodné alebo Akoya perly, ktoré čo najviac guľaté-súmerné, majú žiarivý lesk, ich povrch je takmer bez vád, majú veľkú hrúbku perlete a tvoria šperk s perlami rovnakej kvality. Pretože je toto členenie relatívne strohej môžete sa niekedy stretnúť s pomocnými znamienkami +/- ktorá sa snaží hodnotenie spresniť-zjemniť a hovoria tak, že perly AA + v rámci dannej kvality trochu lepší (pohybujú sa v hornej polovici intervalu kvality). Označenie AA- hovorí, že sa perly pohybujú v dolnej polovici rozmedzí uvedenej triedy (ide najmä o čistotu povrchu.)


MORSKÉ PERLY SOUTH SEA A
TAHITSKÉ PERLY

Tahitská perla - jakost A - zcela dokonalá

 

Pre morské perly Tahitské a pre perly južného Pacifiku a Austrália sa používa systém označovania kvality perál A-D:

 

A - perly majú žiarivý lesk, čisto odrážajú tvary a farby. Maximálne na 10% povrchu sú drobné vady alebo kazy. Do týchto miest je väčšinou navŕtanie diera. Sú takmer dokonale guľaté a majú veľmi čistú a jasnú farbu s odleskami ružovej, pávie, modré, zlaté a pod. Sú väčšie ako 14mm v priemere a majú silnú vrstvu perlete, minimálne 0.8mm.

B - perly majú vysoký lesk a maximálne 1/3 povrchu má mierne vady alebo kazy. Tvar je guľatý alebo takmer guľatý a vady na povrchu sú viditeľné až pri bližšej prehliadke povrchu perly. Meria 12-14mm v priemere a majú čistú farbu s farebnými odleskami.

C - perly majú jemnejšiu zamatový lesk a drobné nedokonalosti povrchu sú častejšie. Aj keď netrénované oko často nerozpoznáva rozdiel medzi B a C perlami, perly C nie sú okrúhle a nemajú tak vysoký lesk, ako perly B. Sú tiež menšie a ich farba nemusí byť tak čistá a jednotná.

D- perly môžu mať viac ako 60% povrchu s nedokonalosťami, tvar perál býva oválny, kvapkovitý či barokový s kroužkováním po obvode perly.

My v Perlomatu označujeme naše produkty na základe týchto dvoch klasifikácií. Mimo túto klasifikáciu sa nachádzajú perly iných ako guľatých a súmerných kvapkovitých tvarov (barokový, potato, biwa perly a ďalšie.) Preto nenájdete toto hodnotenie u všetkých našich produktov. U iných dodávateľov sa môžu kritériá pre danú klasifikáciu líšiť.

 

Pozor, prosím rešpektujte autorské práva - tento text je majetkom Perlomatu a žiadna jeho časť ani celok nesmú byť publikované alebo šírené bez súhlasu autora. Ďakujeme.