Katalóg tovaru

Kde sa berú prírodné divoke perly?

Co sú prírodné divoke perly?

Přírodní perla

 

    Podobne ako napríklad jantár alebo koral, perly vznikajú ako produkt živého organizmu. Vznikajú v telách niekoľkých druhov morských a sladkovodných perlorodiek. Každý druh týchto mäkkýšov produkuje úplne špecifickú perleť charakteristické farby a odleskov. Až do začiatku 20. storočia boli všetky perly iba prírodné. Tieto prírodné (divoké) perly vznikali ako prirodzená obranná reakcia na cudzí objekt, ktorý náhodou prenikol do mušle. Základnou vlastnosťou divokých perál je teda to, že vznikli náhodou. Pre nález jediné divoké perly je nutné otvoriť tisícky mäkkýšov. To z perál vždy robilo klenot nevídané hodnoty spojený s tajomstvom jej vzniku a vzácnosťou. Navyše lov perál bol vždy veľmi nebezpečný- zhodou okolností oblasti morí bohaté na perlorodky boli vždy bohaté aj na žraloky ... Preto boli perly po dlhé stáročia znamením nevýslovného bohatstva hodného kráľov, keď jedna perla mala obrovskú cenu a celý náhrdelník hodnotu prakticky nevyčísliteľnú.
    Impulzom k vzniku perly môže byť napr. Akýkoľvek drobný morský parazit, ktorý napadne mäkkýšov. Perlorodky zaktivuje obranné mechanizmy a začne votrelca obaľovať perleťou, teda rovnakú hmotou, akú pokrýva vnútornú stranu svojej mušle. V prírode je tento proces veľmi vzácny, len jedna z približne desaťtisíce perlotvorek vytvorí perlu. S postupným znečisťovaním svetových morí došlo k zmenšeniu populácie perlorodiek a prírodné perly sa tak stali ešte vzácnejšími. Aj dnes možno kúpiť tieto vzácne prírodné skvosty, je potrebné sa ale pripraviť na extrémne vysoké ceny. Prírodné perla ako je tu vyššie na obrázku o veľkosti cca 5x3 mm by mohla začínať s cenou okolo desať tisíc korún ...

 

  
Pozor, prosím rešpektujte autorské práva - tento text je majetkom Perlomatu a žiadna jeho časť ani celok nesmú byť publikované alebo šírené bez súhlasu autora. Ďakujeme.