ktorý po dúhe zostúpil na zem a daroval perlorodkám ich dúhové odlesky. Tieto perly patrí vďaka svojej farebnosti a odleskom k tým najžiadanejším perlám vôbec, sú zriedkavé a vysoko cenené. Tahitské perly pochádzajú z ostrovov a lagún Francúzskej Polynézie, kde sa pestujú na perlových farmách na otvorenom mori. Pestovanie perál vo Francúzskej Polynézii sa rozvinulo v 60. rokoch 20. Storočia. Francúz Jan-Marie Dormand v spolupráci s vládou priviedol na ostrovy japonského technika z perlové farmy. V roku 1963 bola v lagúne na atole Hikueru založená prvá perlová farma. Úspech sa dostavil do dvoch rokov. V súčasnej dobe je v Polynézii približne 26 perlových fariem a 85% z nich kontroluje jediná rodina. Aj všetky ostatné farmy sú rodinného charakteru. Distribúcia týchto perál je dnes riadená z Tahiti a podlieha prísnym vládnym regulativům a akostné kontrole. Chov perál v tejto oblasti sa miestni farmári snažia viesť ekologicky a udržiteně.
Niekedy bývajú pod menom tahitské perly nepresne označované i ostatné čierne perly z iných oblastí Pacifiku. Ale sú to práve tahitské perly, ktoré vytvárajú svetový štandard pre všetky ďalšie prirodzene čierne perly Pacifiku. Presne vzaté je však väčšina tahitských perál v odtieňoch šedej a termín čiernej perly je používaný pre označenie všetkých perál produkovaných pílochvostý mušlí rodu Pinctada margaritifera. Tieto veľké mušle dorastajú až 30 cm v priemere a majú prírodné čiernu perleť. Pozor nezamieňajte prírodne čierne perly za prírodné perly (pozri náš článok "Kde sa berú prírodné divokej perly?") Ide tu o prírodnú čiernu farbu perlete, ale perly sú kultivované. Prírodné tahitské perly existujú tiež. Ich farba je menej čierna, skôr s odtieňom do bronzovej.
Sú to najmä ich odlesky, ktoré vedia byť krásne dúhové.
V perlařském priemysle boli farbám a farebným odleskom definované konkrétne termíny:
Základná farba/ odlesky:
pávie - zeleno čierna
baklažánová - purpurovo čierna
champagne - zlato šedá
pistáciová - šedo zelená
fialkastá, levanduľová - modrasto čierna
Tahitská zlatá - čierno zlatá
holubia sivá - šedo fialová
šedá - striebristá
mesačný sivá - svetlo šedá
šedá - povrchová iridescence
Farebnosť perál prechádza od striebristo šedých cez dúhovú pávie so zelenými alebo fialovými odleskami po striebristo modrej. Vzácnejšie a drahšie sú odtiene medené, bronzové a zlatavě- šedej. Farba tahitských perál tiež často nebýva jednoliata a môže sa na perly meniť. Perla je na jednom konci svetlá a prechádza postupne do šedej s modrými odleskami na druhom konci. Týchto dramatických efektov sa dá v šperkárstve krásne využiť. Každá perla je tak neopakovateľná a jedinečná. Čím je farba perly vzácnejšie, čistejšie a menej častá, tým je perla ceněnější a drahšie. Cena perál rastie tiež ak ide o dobre zladený pár perál pre náušnice. Farebne zladený perlový náhrdelník vytvorený z perál v jednom farebnom tóne je potom učinený poklad..